Monolith 2 (c) M. Karcz

Nagroda

Bo dzieła ludzkie są jak ludzie sami: żyją lub umierają. Dzieło, które żadnej zmiany w niczyjej świadomości nie powoduje, jest martwe.

— Jerzy Żuławski, „Na srebrnym globie” —

Niełatwo znaleźć utwory fantastyczne, które łączą w atrakcyjnej formie rzetelną wiedzę bądź prognostykę futurologiczną, a przy tym skłaniają do przeprowadzania interesujących eksperymentów myślowych. Przekonanie, że celem fantastyki naukowej jest nie tylko dostarczanie rozrywki, ale ma ona również analizować możliwy rozwój cywilizacji, projektując bądź przewidując związane z nim przemiany społeczne, wydaje się znikać ze świadomości odbiorców. Pragnąc przeciwdziałać temu zjawisku oraz zwrócić uwagę na szczególnie wartościowe utwory utrzymane w nurcie science fiction, Polska Fundacja Fantastyki Naukowej zamierza ustanowić nagrodę honorującą twórczość o wysokich walorach artystycznych i naukowych.

Beletrystyka wyróżniana zostanie w kategoriach: Powieść Polskojęzyczna oraz Opowiadanie Polskojęzyczne. W każdej z wymienionej kategorii Kolegia Elektorskie, stanowiące przedstawicielstwa czasopism zajmujących się popularyzacją fantastyki bądź nauki, nominować będą corocznie do pięciu utworów literackich. Najlepsze dzieła wyłoni spomiędzy nich Kapituła, powoływana przez Radę Programową Fundacji. W skład Kapituły wejdą literaturoznawcy oraz specjaliści reprezentujący nauki matematyczne, przyrodnicze i społeczne.